Zmień kontrast strony na zgodny z WCAG Powiększ czcionkę na stronie

Czy ten opis brzmi znajomo?

Masz problemy z sercem, które mógłbyś opisać jako przyspieszone i nierówne bicie serca, kołatanie, duszności? Może odczuwasz częste bóle różnego rodzaju. Wpadasz w panikę, bojąc się, że umierasz właśnie w tej chwili albo myślisz, że w Twoim organizmie rozwija się groźna, śmiertelna choroba, która zabija Cię powoli. Myślisz, że Twój przypadek jest bardzo rzadki albo cierpisz na przypadłość, której lekarze nie potrafią prawidłowo zdiagnozować lub bagatelizują to, co im zgłaszasz i nie traktują Cię poważnie? Przeszukujesz internet w celu postawienia sobie samodzielnie diagnozy, by w końcu móc otrzymać właściwą pomoc… Ciągle czujesz się chory i coraz częściej na pytanie „jak się czujesz?” nie potrafisz dokładnie opisać swojego stanu?

Doświadczasz tych objawów? Możesz cierpieć na zaburzenia lękowe…

Nerwica lękowa i napady lęku panicznego to zaburzenia, które dają szereg objawów somatycznych (cielesnych), które często przypominają różnego rodzaju choroby, jednak nimi nie są. Objawy te bywają na tyle niepokojące, że nie możesz uwierzyć, że fizycznie nic Ci nie dolega. Jeśli zostałeś już przebadany przez lekarza internistę albo lekarzy specjalistów i badania nie wykazały nieprawidłowości wskazującej na chorobę somatyczną, być może cierpisz na zaburzenia lękowe. Szczególnie, gdy towarzyszy Ci lęk o zdrowie, zamartwiasz się sprawami życia codziennego (np. pracą, relacjami, i przewidujesz często, że spotkają Cię nieszczęścia, wszystko pójdzie nie tak) albo odczuwasz nagły bardzo silny lęk z ostrymi objawami somatycznymi, podczas którego boisz się, że umrzesz albo zwariujesz.

10 typowych objawów nerwicy

Poniższa lista objawów może sugerować występowanie zaburzeń lękowych. Jeśli odczuwasz te dolegliwości, a badania niczego nie wykazują, rozważ kontakt z psychiatrą lub psychologiem czy psychoterapeutą. Pamiętaj jednak, że jeśli nie zostałeś/aś przebadany pod kątem chorób somatycznych, najpierw zgłoś się koniecznie do swojego lekarza rodzinnego, internisty (tzw. lekarza pierwszego kontaktu), by mógł sprawdzić, czy rzeczywiście nie chorujesz i zlecić odpowiednie badania celem wykluczenia poważnej choroby o podłożu fizycznym.

Lista objawów

  1.  duszności, trudności z oddychaniem, wrażenie, że nie możesz wziąć ”pełnego oddechu”;
  2.  ucisk, ból w klatce piersiowej;
  3.  przyspieszone bicie serca, kołatanie;
  4.  ucisk w głowie (odczuwany jako „obręcz zaciśnięta na głowie”), napięciowe bóle głowy;
  5.  ucisk w żołądku, bóle brzucha, nudności;
  6.  zawroty głowy, wrażenie omdlewania, utraty równowagi;
  7.  drżenia ciała, mięśni, mrowienia, drętwienia;
  8.  trudności w przełykaniu, „gula w gardle”;
  9.  szumy uszne;
  10. wrażenie obcości własnego ciała i/lub otoczenia; dziwnego odbioru dźwięków, zaburzenia widzenia.

Czy mam nerwicę?

Pamiętaj! Powyższe objawy mogą, ale nie muszą sugerować nerwicy. Mogą występować również w łagodnych, ale i poważnych chorobach somatycznych. Jeśli nie odbyłeś jeszcze wizyty u lekarza internisty, który może Cię zbadać, zlecić badania, skierować do lekarzy specjalistów (jak np. kardiolog, neurolog), zrób to w pierwszej kolejności! Gdy okaże się, że fizycznie jesteś zdrowy, zgłoś się do lekarza psychiatry (na NFZ bez skierowania albo prywatnie) lub psychologa. Możesz także zadzwonić na Infolinię Stowarzyszenia Animo – tel. 22 270 11 65, gdzie porozmawiasz bezpłatnie z konsultantem o swoich wątpliwościach dotyczących objawów zaburzeń lękowych.

 

Autorką artykułu jest Olga Krzyzanowska-Bodzoń – psycholog współpracujący ze Stowarzyszeniem Animo.