Nasza misja

byłbyłobyło Stowarzyszenie Animo – Odważ się Żyć! powstało, by pomóc osobom doświadczającym zaburzeń lękowych. Po pomoc mogą zgłosić się do nas osoby doświadczające uogólnionych zaburzeń lękowych, fobii specyficznych, agorafobii, lęku napadowego, fobii społecznej, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (OCD) oraz zaburzeń lękowych będących wynikiem traumatycznych doświadczeń. Telefon zaufania skierowany jest także do osób, które nie korzystały z pomocy specjalisty i nie mają diagnozy zaburzeń lękowych, ale doświadczają derealizacji, depersonalizacji, stanów nasilonego lęku, którym towarzyszy obawa przed śmiercią lub utratą zmysłów, czy też niepokojących objawów somatycznych, które nie są wynikiem choroby somatycznej.

Celem działalności Stowarzyszenia Animo jest pomoc osobom doświadczających zaburzeń lękowych poprzez różne formy wsparcia. Pierwszym projektem, jaki realizowało Stowarzyszenie Animo, było prowadzenie telefonu wsparcia przeznaczonego tylko dla osób doświadczających wyżej wymienionych zaburzeń. Można tam było po prostu porozmawiać w chwilach kryzysu o swoich odczuciach, problemach i emocjach. Podczas rozmowy można także było uzyskać informacje na temat zaburzeń – jak sobie z nimi radzić, gdzie udać się po pomoc i co robić w sytuacji kumulacji lęku tak dobrze znanej wszystkim cierpiącym pod nazwą ataku paniki. W ramach naszych działań można także było skorzystać z porady psychologa udzielanej poprzez kontakt e-mailowy.

Pomoc na telefonie wsparcia oraz kontakt poprzez e-mail udzielana była bezpłatnie oraz anonimowo przez psychologów.