Przedstawiamy Wam rozmowę z Marią Skrzypiec, która jest sercem  przy Stowarzyszeniu Animo od samego początku jego powstania. Marysia zawsze z zaangażowaniem nas wspiera i  poleca naszą pomoc wszystkim, którzy tego potrzebują. Przeczytajcie jej historię i to, co chce Wam przekazać.

Nazywam się Maria Skrzypiec. Od 22 lat zmagam się z zaburzeniami lękowymi w tym chorobą afektywna dwubiegunową (ChaD) i innymi zaburzeniami. Jestem osobą wysoko wrażliwą (WWO). Od zawsze ciągnęło mnie do sztuki. Ucieczką w świat wrażliwości była dla mnie glina, farby, kredki, restaurowanie mebli. Chciałam wszystkim starym, zapomnianym i odrzuconym rzeczom dać nowe życie i nową jakość, tak samo jak dawać szansę każdemu niedostrzeżonemu i zapomnianemu Człowiekowi.

Początkiem mojej drogi artystycznej była inspiracja od terapeutki w szpitalu psychiatrycznym, która namówiła mnie do malowania.

W czerwcu 2021 roku wygrałam konkurs na plakat z okazji 106 urodzin miasta Zawiercia pt. „Okiem Zawiercia”. Wcześniej nie wierzyłam w siebie i w wartość moich prac. Dostałam również od Prezydenta miasta Zawiercia stypendium na rozwój artystyczny. Od tego czasu staram się jednak uwierzyć w siebie i zaczęłam malować serię obrazów. Zwieńczeniem stypendium jest wystawa moich obrazów pt. „Oko w oko z pasją” którą będzie można zobaczyć w MOK Zawiercie.

Wernisaż wystawy odbędzie się 21 października 2022 r. o 17:00. Trzymajcie za mnie kciuki. Będzie to najtrudniejsze wyzwanie w moim życiu – stanięcie przed ludźmi i pokazanie swojej historii oraz swojej wrażliwości. Wystawę będzie można oglądać od 21 października do 12 listopada 2022 roku.

Jak mówi Marysia:

Chce pokazać światu, że są osoby z problemami takimi jak moje, a mimo to są to ludzie z pasją, zdolnościami i wielką wrażliwością. Pragnełabym, aby mój przykład ośmielił inne podobne do mnie osoby, aby one również odważyły się pokazać swoją wrażliwość, pasję i zdolności. Chciałabym stanąć „oko w oko” z każdym takim Człowiekiem

Kocham Cię i proszę Cię – spróbuj wyjść ze swojej strefy komfortu, niech mój przykład będzie dla Ciebie inspiracją!

Marzę o tym, aby choć jedna osoba podobna do mnie pokazała również światu choć jeden swój wiersz, obraz, pracę…. To jest dla mnie najważniejsze i to będzie mój największy sukces!

Marysia w swoim życiu pomagała również innym – jak sama mówi „pomaganie i dobro działa w ciszy i nie lubi fleszy”. Pomagała w zbiórkach na rzecz osób chorych, poszkodowanych i biednych a także zwierząt oddając swoje obrazy na licytacje dla różnych fundacji i organizacji. Przekazywała również swoje prace na licytacje w ramach WOŚP.

Na wernisaż Marysia poprosiła, aby nie przynosić kwiatów ani prezentów, a zamiast tego karmę dla psów, którą przekaże na schronisko w Zawierciu.

Wiemy ile kosztuje Marysię to wydarzenie, dlatego dajmy jej pełne wsparcie!

Poniżej wybrane prace Marysi: