Większość ludzi raz na jakiś czas napotyka na swojej drodze lęk. Występuje on pod różną postacią w zależności od tego, co dla konkretnej jednostki jest ważne lub też wokół czego została zbudowana narracja generująca lękowe myśli. Lęk i strach są uczuciami potrzebnymi, a ich całkowity brak w czyimś życiu wskazuje na stan patologiczny. Mimo że zdawałoby się, że życie bez nich byłoby rajem, tak nie jest. Skąd wiedzielibyśmy, czy grozi nam niebezpieczeństwo, gdyby nie strach? Jak moglibyśmy przygotować się na niebezpieczeństwo, gdyby nie lęk? Oba te uczucia są jak najbardziej potrzebne, jednak przy zachowaniu umiaru. Co dzieje się, gdy go brakuje?

Długotrwałe skutki odczuwania lęku

Organizm w pewnym momencie wyczerpuje swoje zasoby, a pozbawiony dostatecznej ilości paliwa musi się ratować. W psychologii nie ma próżni, to w jaki sposób dbamy o nasz dobrostan przekłada się na to jak się czujemy, zarówno psychicznie jak i fizycznie. Doświadczanie stresu czy lęku przez dłuższy okres może zaowocować objawami lękowymi, które to następnie mogą przeobrazić się w zaburzenie lękowe. I w tym momencie zazwyczaj pojawia się pytanie: Co teraz? Co mi dokładnie dolega? Gdzie szukać pomocy? Odpowiedzią na te pytania jest oczywiście zwrócenie się o pomoc do specjalisty. Jednak wizyta twarzą w twarz z obcą osobą, opowiedzenie nieznajomemu o swoich słabościach, nie zawsze jest czymś na co jesteśmy gotowi. Potrzebna jest pewnego rodzaju odwaga, aby postawić nogę w gabinecie. Całkowicie to rozumiem! Niech to zatem będzie drugi lub jeszcze kolejny etap w planie ku lepszemu życiu. Pierwszym może być zwrócenie się po pomoc specjalisty przemawiającego do Ciebie ze stron książki.

Jak żyć z lękiem – poradnik

Dzisiaj chciałabym zaproponować Ci jedną z ciekawszych nowości na rynku wydawniczym w dziedzinie psychologii, książkę dr Marcina Matycha pt. „Jak żyć z lękiem. Poradnik”. Dzięki uprzejmości autora mieliśmy okazję zapoznać się z nią, przeczytać, a teraz chciałabym przedstawić Wam jej recenzję.

Dla kogo jest ta książka?

Książka napisana jest dla każdego, kto przeżywa trudności związane z lękiem. Ma formę poradnika, dlatego też zawiera wiele przydatnych rad i wskazówek jak podchodzić do pewnych zagadnień związanych z lękiem. Nie zabraknie w niej jednak również i nieco wiedzy teoretycznej na temat zaburzeń lękowych (i nie tylko!). Autor kieruje tę pozycję raczej dla osób do tej pory nie mających zbyt wiele styczności z zaburzeniami lękowymi. Świadczą o tym fragmenty tłumaczące niemalże każdą pojawiającą się nazwę typową dla psychologii, jednak mogącą nie być znaną w ten sam sposób czytelnikowi. Uważam to za świetny zabieg, ułatwiający zrozumienie kolejnych części książki.

Dr Matych w przystępny sposób tłumaczy mechanizmy stojące za zaburzeniami lękowymi, dzięki czemu książka przyda się dla osób, które same borykają się z lękiem, ale też dla tych, którzy szukają wskazówek jak pomóc swoim bliskim.

Główny rdzeń książki to propozycja metody pracy nad lękiem razem ze swoją Drużyną Zdrowia. Nie chciałabym zdradzić za wiele, jednak uchylając rąbka tajemnicy – w skład drużyny wchodzą trzy postacie: Kapitanka, Mnich oraz Robotnik. Każde z nich odpowiada za nieco inny zestaw obowiązków, kluczowe jest jednak to w jakim celu drużyna zostaje zawiązana. Razem mają bowiem za zadanie przeciwdziałać negatywnym objawom lęku. Czy im się to uda? To zależy od Ciebie!

Czy warto sięgnąć po poradnik Marcina Matycha?

Tak. Moim zdaniem jest to doskonała pozycja od której zaczniecie swoją podróż „po trochę lepsze życie”. Czytelnik, który sięgnie po tę pozycję nie musi posiadać rozległej wiedzy z zakresu psychologii. Dr Matych w przystępny sposób przedstawia zagadnienia związane z tematyką zaburzeń lękowych, tłumacząc krok po kroku ich składowe. Tym samym przygotowuje czytelnika na bardziej złożone koncepcje. Podoba mi się również sposób w jaki książka jest napisana – autor zwraca się w niej bezpośrednio do osoby czytającej. Nie występuje jedynie z poziomu autorytetu, choć oczywiście jest specjalistą w dziedzinie nerwicy. Czytając książkę miałam wrażenie jakby zwracał się do mnie mój dobry znajomy. Przytaczane przypadki zaczerpnięte z praktyki terapeutycznej pozwalają na lepsze wyobrażenie sobie poruszanej problematyki.

Jeśli macie już za sobą doświadczenie własnej psychoterapii, przeczytaliście wiele książek na temat zaburzeń lękowych – ogólnie rzecz biorąc interesujecie się nimi od pewnego czasu, ta pozycja może być dla Was zbyt podstawowa. Natomiast gdybyście mieli trochę wolnego czasu, sięgnijcie po nią dla usystematyzowania dotychczas zdobytej wiedzy. Przyjemnie się ją czyta, dlatego pod tym względem myślę, że również warto po nią sięgnąć.

Gdzie kupić książkę „Jak żyć z lękiem. Poradnik.”?

Książkę zdecydowanie polecam również jako znakomity prezent świąteczny dla osób cierpiących na zaburzenia lękowe jak również ich bliskich. Pozycja do nabycia jest w Salonach EMPIK w formie papierowej oraz w formie audiobooka oraz e-booka m.in na stronach Empik.com, Audioteka.com, Publio.pl i innych.

Fragmentu audiobooka możecie posłuchać również bezpłatnie tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=6YEe8gsIGfY

Autorką recenzji jest Bernadetta Figura