Lęk i strach w języku potocznym używane są zamiennie. Jednak nie oznaczają tego samego. Strach pojawia się, gdy osoba staje przed realnym zagrożeniem np. utraty życia lub zdrowia. Natomiast lęk pojawia się bez uchwytnej przyczyny lub gdy niebezpieczeństwo jest mało realne.

Każdy z nas czasem doświadcza lęku w mniejszym lub większym stopniu. Obecnie doświadczamy pandemii koronawirusa i chyba każdy zmierzył się choć przez chwilę z tą emocją w związku z zagrożeniem epidemicznym.

Zaburzenia lękowe, które dawniej nazywano nerwicami, są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. O tym, że nasza relacja z lękiem przestaje być zdrowa możemy mówić wtedy, gdy lęk paraliżuje nasze życie i powoduje cierpienie; sprawia, że unikamy konkretnych sytuacji, miejsc czy ludzi, tracimy panowanie nad sobą, niszczy relacje lub uniemożliwia ich utworzenie. Gdy lęk staje się problemem, z pomocą przychodzi psychoterapia i wartościowe książki, po które warto sięgnąć, gdy lęk zaczyna rządzić jakimś aspektem naszego życia.
Opowiem Wam o kilku książkach, które moim zdaniem mogą pomóc zmierzyć się z tematem lęku.

 

„Dorastanie bez lęku”  wydawnictwa GWP
Jest to książka dla nastolatków, ale nadaje się również jako zeszyt ćwiczeń dla dorosłych, którzy mierzą się z lękiem. Nieduża książka, ładnie wydana, zachęci nastolatka do zapoznania się z treścią, pomoże zrozumieć swój lęk i nauczy dobrego funkcjonowania:  lepszego radzenia sobie z lękiem i innymi trudnymi emocjami i pomoże zbudować odporność psychiczną. Składa się z 7 części, z których każda przeznaczona jest na tydzień samodzielnej pracy.  Książka jest narzędziem dla nastolatków i ich rodziców, będzie także wspaniałym narzędziem do wsparcia psychoterapii. Jest to zeszyt ćwiczeń i podręcznik oparty głównie  na terapii akceptacji i zaangażowania. Napisany został w przystępny sposób, przez co jest dostosowany do potrzeb nastolatków.


„Jak żyć bez lęku. 101 sposobów, aby uwolnić się od niepokoju, fobii, ataków paniki”  wydawnictwa Zwierciadło
Ta książka jest poradnikiem, który będzie pomocny w fobiach, lęku przed odrzuceniem, lęku przed bliskością, lękiem w pracy i szkole, nadmiernym rozmyślaniu i pomoże odzyskać kontrolę nad życiem. Jest to książka zawierająca 101 prostych taktyk pomagających radzić sobie z lękiem. Jest napisana bardzo przystępnym językiem. 

 

„W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem” wydawnictwa GWP
Jest to jedna z najpopularniejszych książek samopomocowych do pracy z lękiem, ale i depresją czy stresem. Ta książka, podobnie jak „Dorastanie bez lęku”, wykorzystuje techniki terapii ACT (terapii akceptacji i zaangażowania). Książka zawiera wspaniałe ćwiczenia wpływające na zmianę myślenia, uczy uważności, akceptacji i radzenia sobie z lękiem, stresem, a także pomaga w leczeniu depresji. Składa się z wyjaśnień i ćwiczeń. „W pułapce myśli” to dialog z doświadczonym terapeutą, który prowadzi do lepszego życia. 

 

„Niekochalni. Lęk przed bliskością”  wydawnictwa Dom Wydawniczy REBIS
Ta książka o lęku przed bliskością, a więc poświęcona tematowi relacji, napisana została przez dwóch psychoterapeutów – Sylwię Sitkowską i Andrzej Gryżewskiego.  Ma formę rozmowy, co powoduje, że lekko się ją czyta.  Ta pozycja pomaga rozpoznać, zrozumieć, a następnie  poradzić sobie z lękiem przed bliskością. Tłumaczy teorię przywiązania Bowlby’ego, trójskładnikową teorię miłości Sternberga, odnosi się do wielu różnych szkodliwych schematów w jakie wchodzimy, gdy czujemy lęk przed bliskością. Wyjaśnia jak naprawić swoje relacje. Autorzy podają wiele przykładów z życia, by łatwiej było nam zrozumieć mechanizmy.  Książkę polecam wszystkim, bo przeczytanie jej może wymiernie wpłynąć na jakość naszych relacji międzyludzkich.

 

Autorką tekstu jest Aneta Ceglińska – studentka psychologii, socjolog, mediator rodzinny.
Prowadzi dwie strony na platformie Facebook: fanpage Książki psychologiczne i terapeutyczne oraz fanpage Związki i Rozwiązki.