Zaburzenia lękowe mogą być bardzo wyczerpujące. Objawy generują napięcie i zmęczenie, a proces terapii również nie jest łatwy. Warto nabrać nieco wyrozumiałości wobec siebie.
Ideały wykreowane przez media nakłaniają do ciągłej gonitwy za sukcesem. Jeśli bierzemy to do siebie, wówczas zapominamy, że nikt nie jest perfekcyjny – ale każdy z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Wszyscy czasami popełniamy błędy i choć nie jest to łatwe, powinniśmy je sobie wybaczać. W dobie globalizacji porównujemy się do milionów wyidealizowanych postaci internetowych. Ewolucyjnie nie jesteśmy przygotowani do ciągłego funkcjonowania na najwyższych obrotach i życia w społecznościach tak ogromnych, jakie kreuje internet. Jako ludzie potrzebujemy odpoczynku, czasu na regenerację czy przewartościowanie dotychczasowego światopoglądu. Ważne jest, aby zwracać uwagę na swoje potrzeby i niepokojące objawy. W połączeniu z psychoterapią, zdobyta wiedza i umiejętności mogą okazać się bardzo przydatne w codziennych sytuacjach życiowych. Pomogą w prewencji nawrotów zaburzeń lękowych i wpłyną pozytywnie na ogólną jakość życia.
Pomocne w chwili odpoczynku mogą okazać się różne techniki relaksacyjne – medytacja czy joga wspaniale koją spięte ciało, uczą jak stać się wobec niego uważnym i pomagają radzić sobie z natrętnymi myślami. Kolejnym wartym uwagi sposobem jest trening Jacobsona – są to proste ćwiczenia polegające na napinaniu poszczególnych partii mięśni na około 5 sekund. Badania dowodzą, że trening Jacobsona przynosi ulgę nawet w bardzo silnym lęku. W celu obniżenia poziomu negatywnych emocji pomocny może okazać się także sport dostosowany do naszej kondycji i upodobań. Powyższe sposoby są jednak jedynie dodatkiem do pracy ze specjalistą i ważne jest, by były z nim na bieżąco konsultowane.
Ważnym elementem dbania o siebie jest budowanie poczucia sprawczości – przywoływanie oraz kreowanie nowych sytuacji, w których mieliśmy realny wpływ na otoczenie, daliśmy sobie radę. Dzięki nim poznajemy lepiej swoje możliwości, co pomoże przeciwstawiać się niewspółmiernej samokrytyce.
Wspaniałe jest obdarowywanie swoim wsparciem otoczenia, warto jednak postarać się również nauczyć się przyjmować pomoc i wsparcie kierowane w naszą stronę. Często niestety zdarza się, że czerpanie pomocy od innych spotyka się z poczuciem winy – taki problem warto wnieść na swoją psychoterapię.
Pamiętaj, że Twoje ciało nie jest Twoim wrogiem – ono próbuje jedynie zasygnalizować, że ma problem, z którym trudno jest wam sobie poradzić. Zasługujesz na pomoc i czas poświęcony wyłącznie sobie. Postaraj się o siebie zadbać – długa kąpiel, a może spacer po parku? Spróbuj wsłuchać się zarówno w potrzeby swojego ciała, jak i umysłu. Na początku może być to trudne, jednak w toku terapii, zdobywając kolejne narzędzia radzenia sobie, powoli zaczniesz dostrzegać sygnały wysyłane przez Twój organizm.
Co robić, gdy podejrzewasz u siebie objawy zaburzeń lękowych? Przede wszystkim nie obawiać się i złożyć wizytę u psychiatry. We współpracy ze specjalistą proces powracania do zdrowia będzie najbardziej efektywny i najbezpieczniejszy. Lekarz oceni sytuację i dobierze odpowiednie metody leczenia, aby przywrócić Ci komfort życia. Nie ma powodów do wstydu – specjaliści są po, to aby nam pomagać. Najpopularniejsze (i najskuteczniejsze) metody stosowane w zaburzeniach lękowych to farmakoterapia (leki z grupy benzodiazepin lub SSRI – wychwytu zwrotnego serotoniny) oraz terapia poznawczo-behawioralna z psychologiem, która pomaga odnaleźć szkodliwe wzorce zachowania. Obie metody stosowane są często jednocześnie. Leki przynoszą ulgę i ułatwiają skupienie się na terapii, ta zaś pozwala odnaleźć źródło problemu oraz opanować techniki radzenia sobie z trudnymi emocjami w perspektywie długofalowej.
Dostępne obecnie metody leczenia odznaczają się wysoką skutecznością, dlatego jeśli podejrzewasz, że cierpisz na zaburzenia lękowe, zgłoś się do najbliższej poradni psychologicznej lub psychiatry.
Autorką tekstu jest Maria Prusakow.
Bibliografia:
- Neeru; Khakha, D. C.; Satapathy, S.; Dey, A. B, “Impact of Jacobson Progressive Muscle Relaxation (JPMR) and Deep Breathing Exercises on Anxiety, Psychological Distress and Quality of Sleep of Hospitalized Older Adults.” Journal of Psychosocial Research, 2015
- Seligman, M. E.; Walker, E. F.; Rosenhan, D. L., “Abnormal Psychology” rozdz. 5, 2001